Historia ogniska TKKF Taekwon Mokotów

Rok 1977

Powstaje pierwsza specjalistyczna sekcja w Warszawie zajmująca się sztukami walki (Karate Kyokushin). Instruktorem jest Janusz Gutkowski.

Rok 1979    

Podczas treningu w terenie sekcja została podejrzana przez dwóch skośnookich panów. Wyciągnięci z krzaków okazują się pracownikami ambasady i obiecują instruktora z Korei!! Mija pół roku i kiedy wszyscy dawno zapominają o zdarzeniu, dzwoni telefon z ambasady zawiadamiający o przybyciu instruktora KYOKSUL (jeszcze nie Taekwondo, ale bardzo blisko). Okazuje się, że jest to nie byle kto, bo 10 DAN - mistrz Han Ho Un. Niestety wzorzec tej egzotycznej sztuki walki bawi w Polsce tylko pół roku.

Rok 1980

Wyjazd mistrza KYOKSUL do Korei, przeprowadza egzamin i zostawia instruktora z I DANEM (oczywiście Janusz Gutkowski).

Mijają cztery lata i mimo starań i kontaktów z ambasadą nie pojawiają się nowi instruktorzy KYOKSUL. Znika świeżość przywiezionych technik, powoli wyczerpuje się repertuar technik. Brak materiałów do nauki i mistrza, który by przekazał nową wiedzę. Aż wreszcie odzywa się telefon. To znowu ambasada.

Rok 1984    

Pojawia się instruktor Taekwondo Pang Chol Nam V DAN. Gdybyśmy dzisiaj oceniali technikę mistrza z Korei, to była na średnim poziomie (szczególnie układy, chyba ich za specjalnie nie lubił), ale na ówczesne czasy oczy wszystkim wyszły z orbit, gdy zobaczyli jego kopnięcia. Nowy mistrz i nowy styl w tamtym okresie to nie miało wielkiego znaczenia, liczyło się to, że był człowiek ze źródła. Pojawiają się nowi ćwiczący, a panująca moda na sztuki walki sprawia, że są ich tłumy.

 

Sekcja zostaje zaproszona na pokaz na Stadionie X-lecia z okazji 40 lecia PRL.

Mimo, że pokaz był udany końcówka nie była najlepsza. Do naszego mistrza musiała przyjechać karetka, bo rozciął sobie nogę o dachówki. Samo przedstawienie spodobało się jednak organizatorom i sekcja odtąd, co roku, była zapraszana na festyny „"Trybuny Ludu"” organu Komitetu Centralnego PZPR, aż do ostatniego w 1989 roku.

Podczas wizyty Kim Ir Sena w Polsce mistrz zostaje przydzielony do ochrony i zaniedbuje swoje obowiązki nauczyciela. Warte wspomnienia są jego usilne próby nauczenia się gry na jakimś instrumencie muzycznym i nieoceniona pomoc w tym jego polskich przyjaciół. A wszystko po to, aby jako fałszywy członek orkiestry mógł czujnie strzec życia swojego Wielkiego Wodza.

Rok 1985

Przebywający w Polsce koreańscy mistrzowie organizują w marcu egzamin, na którym główny instruktor sekcji zdaje na I DAN.

Janusz Gutkowski otrzymuje stopień i certyfikat wydany przez Koreański Związek Taekwon-Do:

certyfikat

Ostatecznie współpracę ogniska z Pangiem niszczy remont ambasady, do którego jest zatrudniony jako malarz ścian. Nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i sekcja rezygnuje z jego pomocy. Jeszcze w tym roku wyjeżdża z Polski.

Przez następne 2 lata na treningach było coś, co można nazwać kickboxingiem w dobokach. Ze względu na podobieństwo walki semi-kontaktowej i umowę z Andrzejem Palaczem ćwiczący startowali w zawodach kickboxerskich. Zresztą wtedy nie było innej możliwości starowania w rozgrywkach sportowych. 1987 Przyjazd do Warszawy na zastępstwo Witolda Brzozowskiego diametralnie zmienił profil sekcji. Roztaczając piękne wizje Taekwondo zachęcił Janusza Gutkowskiego do powrotu na starą ścieżkę. Nie bez znaczenia okazał się incydent w Elblągu, gdzie wracając z zawodów w kickboxingu zaczepieni przez miejscowych oprychów nie mogli sobie z nimi dać rady. Sekcja wróciła do ćwiczenia Taekwondo, jednak część zawodników odeszła do kickboxingu.

Rok 1988    

Ten rok obfituje w kilka radykalnych zmian. Ognisko zmienia nazwę na TKKF TAEKWON, a nowym prezesem zostaje Małgorzata Gutkowska. Na drugi kurs instruktorów Taekwon-do do Białej Podlaskiej jadą Janusz Gutkowski, Grzegorz Jakubczyk oraz Ewaryst Myszewski.

kurs kurskurs kurs

Rok 1989    

21 maja w Warszawie przeprowadzony zostaje egzamin na stopnie przez Choi Jung Hwa, na którym promocję na 2 Dan otrzymuje lider ogniska Janusz Gutkowski.

2 dan 2 dan

Latem przedstawiciele naszej sekcji wraz z Witoldem Brzozowskim i Krzysztofem Pajewskim wyjeżdżają na Litwę do Pałangi na trwające tydzień seminarium (w charakterze prowadzących oczywiście). Na seminarium przybyło ok. 100 osób, przybłąkali się nawet ludzie z Kamczatki. Mimo otrzymanych dokumentów, na granicy w drodze powrotnej celnicy konfiskują wszystkie zarobione podczas seminarium pieniądze. 

Ukazuje się pierwsze ogłoszenie ogniska w Gazecie Wyborczej, a wyglądało tak:

ogloszenie

Rok 1990    

Najważniejszym wydarzeniem tego roku było zdobycie przez Jacka Łuniewskiego I miejsca w technikach specjalnych na Mistrzostwach Polski w Ciechanowie. Był to pierwszy z niewielkiej liczby medali, jakie zdobyli nasi zawodnicy na zawodach tej rangi (niestety).

mistrzostwa
mistrzostwa

W wakacje ognisko po raz pierwszy zorganizowało letni obóz w Bolimowie. Jako jeden z instruktorów był obecny sabum (wtedy bosabum) Brzozowski. Wszyscy weterani tego obozu z łezką w oku wspominają jego heroiczną walką z trzaskającymi drzwiami oraz słynny trening, który w całości wypełniony należnymi przysiadami za trzaskanie (10 za każde - w sumie uzbierał się materiał na godzinę przysiadów). 

A oto jak zarejestrowały aparaty pierwszy wypad grupowy na łono natury:

wypad grupowy wypad grupowy

Rok 1991

1991 Nasze ognisko zostaje Członkiem Założycielem PZTKD. Była to jedna z najważniejszych chwil i ognisko zawsze szczyciło się swoim wkładem w rozwój organizacyjny Taekwon-do na terenie Polski. Stopień mistrzowski otrzymuje Małgorzata Gutkowska, która odtąd będzie stanowiła drugi filar instruktorski ogniska

Rok 1992    

1992 Przez kilka następnych lat ognisko organizuje egzaminy centralne w Warszawie. Na stopnie mistrzowskie zdają również i wychowankowie TKKF TAEKWON.

Rok 1996    

1996 Z inicjatywy ogniska zostaje powołany Okręgowy Związek Taekwon-do, co daje możliwość zorganizowania I Mistrzostw Warszawy w Taekwon-do (19.05.96) i jeszcze w tym samym roku (16.11.96) mistrzostw dla juniorów i juniorów młodszych

Rok 1997    

1997 W tym roku rozpoczynają się wyjazdy zawodników z naszego ogniska na zagraniczne zawody. Przez kolejne cztery lata na Otwartych Mistrzostwach Włoch nasi zawodnicy zajmują medalowe miejsca w układach i walkach. W roku 2001 udało się wyekspediować 4 zawodników do Szwecji na zawody Viking Cup skąd przywieźli 2 złote i brązowy medal.

zawody

zawody

zawody

 zawody

W grudniu po odbywającym się seminarium z gen. CHOI HONG HI Janusz Gutkowski zdaje na 5 dan.

Przy okazji seminarium (niestety nie udało się ustalić w którym roku) generał otrzymał od TKKF Taekwon pamiątkę, buławę marszałkowską.

5 dan 5 dan

generał otrzymał buławę marszałkowską  generał otrzymał buławę marszałkowską

Rok 1999    

Na Mistrzostwach Polski miały miejsce dwa ważne zdarzenia: Kamila Koczuk (TKKF TAEKWON) zdobyła złoty medal w walkach w kat. do 63 kg, a sekcja otrzymała blachę.


blacha

Rok 2001    

Powstaje Warszawsko-Mazowiecki Związek Taekwon-do. Dzięki temu możemy organizować zawody, w których uczestniczą kluby z naszego województwa.

Rok 2003    

Mimo nieudanego egzaminu pół roku wcześniej, po wyciągnięciu wniosków i ciężkiej pracy Janusz Gutkowski zdaje na VI DAN i dołącza do grupy posiadaczy najwyższych stopni w Polsce.

Zapraszamy również do zapoznania się z szerszą pracą dotyczącą historii Ogniska TKKF Taekwon - Mokotów w latach 1977-1991 autorstwa Wojciecha Ostrowskiego - opracowanie.pdf